Jaki dom starości wybrać?

Rynek usług senioralnych w Polsce bez ustanku wzrasta. Co rusz, można usłyszeć o nowych placówkach na terenie całej Polski. Jednak w dalszym ciągu powszechnie mówi się o ośrodkach opieki w kategorii domów starców. Dlaczego ten tok myślenia ciągle jest tak silnie zakorzeniony w świadomości Polaków? Czy jesteśmy w stanie go przełamać?

Oferty domów opieki w Polsce jest spore. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Według danych statystycznych dwa miliony Polaków nie może poradzić sobie z niezbędnymi do życia czynnościami, takimi jak zrobienie zakupów, przyrządzanie posiłków, czy higiena osobista. Co więcej, około dwustu tysięcy osób potrzebuje pomocy w normalnym funkcjonowaniu. Również duża część seniorów nie mając problemów z poruszaniem się nie radzi sobie z odnalezieniem się w społeczeństwie mając kłopoty z uczestniczeniem w życiu społecznym oraz załatwianiem urzędowych spraw.

Dom starców nie taki straszny, jak go malują

Rzesza rodzin nie może poradzić sobie z opieką nad schorowanymi członkami, a sporo z nich stara się zagwarantować podstawową opiekę jednocześnie będąc bezradnymi wobec samotności i niemożności odnalezienia się w codziennym życiu. Zajmowanie się osobą starszą w większości przypadków wymaga dopasowania szczegółowej organizacji większości członków rodziny. Tymczasem, ośrodki opiekuńcze przez sporo osób dosyć często utożsamiane są z domami starców. Jest to stereotyp, który zakorzenił się w głowach wielu Polaków, którzy domy starców wyobrażają sobie, jak szpitalne placówki. Wielu ludzi zachowuje także niemiłe doświadczenia z domami opieki społecznej. Z tego powodu duża część rodzin, myśląc w kategoriach domów starców nie wykorzystuje z usług senioralnych lub decyduje się na opiekę medyczną w domu, pomijając kwestię komfortu psychicznego seniorów. W takiej sytuacji poszkodowane są same osoby starsze. Obraz szpitalnego domu starców ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Funkcjonuje dużo miejsc, które oprócz opieki medycznej i wysokich standardów mieszkaniowych, skupiają się na zapewnieniu dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego poprzez zajęcia grupowe i aktywizacyjne.